Sallie Zetterower Elementary School  Logo
Mission Statement and Beliefs Schedule Directions
Guidance and Counseling Parent Involvement Media
Personnel
Teacher Websites
Search Engines and Links Academic Programs Accelerated Reader
PTO

Personnel

Sallie Z. Faculty and Staff

 

PRINCIPAL Julie Mizell
ASSISTANT PRINCIPAL

Derek Noel

ASSISTANT PRINCIPAL Crystal Simpkins
SECRETARY  Tonya Hickman
BOOKKEEPER Sheila Hutchens
DATA CLERK Collette Gale
COUNSELOR Susan Manack
LUNCHROOM MANAGER Janet Tillman
MEDIA SPECIALIST Avery Parker
SCHOOL NURSE Jessica Gunter
TECHNICAL LIAISON Margaret Oglesby  

 

GRADE

TEACHER

ROOM

Pre-K Robin Cannady F103
Pre-K Jordan Prince F104
     
Kindergarten Ashley Carter F108
Kindergarten Maudie Saxon F109
Kindergarten Shelley Stokes F111
Kindergarten Sheana Scott F113
Kindergarten Lakish Rivers F112
     
First Jack Thornton F110
First Donna Lowery F126
First Sylvia Tremble F127
First Susan Frawley F128
First Keyondra Johnson F129
First Bonnie Wilson F130
     
Second Anjanette McArthur E108
Second Diana Hendricks E109
Second Heather Taylor E110
Second McCall Fitzner E112
Second Janice Wilson E113
     
Third Lauren Davis E125
Third Larsen Tyson E126
Third Sherri Collins E127
Third Brad Boykin E128
Third Kelley Moree E129
     
Fourth Michelle Broucek D102
Fourth Valerie Zeigler D103
Fourth Susan Parrillo D104
Fourth Jan Cross D122
Fourth Stephanie Joyner D123
     
Fifth Kenny Anderson D111
Fifth Juanita Huff D112
Fifth David Brown D110
Fifth Cabrala Reddick D109
Fifth Julie Strickland D113
     
Special Education Michael Daniel F123
Special Education Kristen Murray F102
Special Education Ginger Brannen E103
Special Education Stacy Magahee E105
     
Speech Therapist Britt Thomas E102A
QUEST Diane Ward D102
P.E. Kyle Rehm Gym
Art Alison Powell B111
STEM Ansley Mays B113
Music

Sydna Davidson

B105
POI Teacher Stacey Collier E123
POI Teacher Nikki Lord Messer E122
ESOL Teacher Jill Cook F125
     
PARAPROFESSIONALS:    
Runnette Lewis (Daniel) Celentria Young (SPED)  
Barbara Hereford (Rivers) Ardrena Jackson (Mentoring)  
Cyndi Williams (Sped) Alma Ellis (Murray)  
Hattie Davis (Interventions) Kami Johnson (Scott)  

Brenda Chester (Interventions)

Marion Martin (Carter)  

Kashemia Perkins (Saxon)

Barbara Woodson (PK-Prince)  
Janis Raymond (Interventions) Courtney Glisson (PK-Cannady)  
JoLynn Nesmith (Computer Lab)    
Wilma Jenkins (Interventions)    
     
LUNCHROOM STAFF    
Janet Tillman (Manager)    
Janice Potter (Cashier )    
Barbara Crapse    
Cathleen Brown    
Mary Nelson    
     
CUSTODIAL STAFF    
Ivory Perkins (Supervisor)    
Kenneth Jones    
Katherine Roberson    
Linda Barton